Dekanımızın Mesajı

Sevgili Mühendislik Fakültesi Ailesi,

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2001 yılında 18.04.2001 tarih ve 2001/2351 sayılı karar ile kurulmuş ve 22/05/2001 tarih ve 24409 sayılı Resmi Gazete’de kuruluşunun yayımlanması ile tüzel kişilik kazanmıştır. Fakültemiz bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği olmak üzere 8 bölüm bulunmaktadır. Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümümüz YÖK’ten onay almış ve kurulma aşamasındadır. Fakültemiz 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında İnşaat ve Jeoloji Mühendisliği Bölümlerine, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında Maden Mühendisliği Bölümü ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerine, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümüne ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Yazılım Mühendisliği Bölümüne öğrenci almıştır. Fakültemizin tüm bölümlerinde eğitim-öğretim dili 100% İngilizce’dir. Öğrencilerimiz ilk yıl gerekli olması halinde İngilizce Yabancı Dil Hazırlık programında eğitim almaktadırlar. Fakültemiz bölümlerinde 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle 1771 öğrenci eğitim görmektedir.

Mühendislik Fakültemizin vizyonu yurtiçi ve yurtdışındaki mühendislik fakülteleri ile bilimsel işbirliğine öncelik veren, araştırma ve eğitim etkinliklerinde diğer üniversiteler ile işbirliği yapan, bu amacı için yabancı dili üst düzeyde kullanma becerisine sahip ve teknolojik gelişmeleri takip edebilen öğrencilerin yetişmelerinde eğitim, araştırma ve geliştirme etkinliklerinin kalitesine öncelik veren bilim insanları önderliğinde evrensel hizmet sunabilen, öğrencilerin bu gelişimini tamamlayabilmeleri için dikey bir büyüme modeli benimseyerek, hem mühendislik konularının bilim dünyasında kabul gören tüm evrensel değerlerine sahip hem de bulunduğu coğrafyanın karakteristik yapısının kendisine sağladığı farklı konulardaki bilimsel tecrübe ve birikimini arttırarak mühendislik fakülteleri arasında kendine özgü bir yere sahip olmaktır.

Bu vizyon çerçevesinde Kalite ve Akreditasyon çalışmalarını sürdüren fakültemiz bölümlerinden Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Jeoloji, Maden ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümleri MÜDEK kurumu tarafından akredite edilmiştir. Yazılım Mühendisliği ve yeni kurulacak diğer bölümlerimizin öğrencileri mezun aşamasına geldiğinde başvurularını yapmaları planlanmaktadır. Böylelikle öğrencilerimizin, evrensel standartlarda akredite edilmiş programlarda eğitim öğretim alarak mezun olmalarını hedeflemekteyiz. Fakültemizin tüm bölümlerinde Yandal veya Çift Anadal programları yanında Erasmus, Farabi, Mevlana gibi Öğretim Üyesi ve Öğrenci Hareketliliği programları ile öğrenciler ve öğretim elemanlarının eğitim öğretim hareketliliğine ulusal ve uluslararası düzeyde katılımları sağlanmaktadır.

Öğrencilerimize akademik kariyerleri ve eğitim-öğretim açısından kaliteli bir ortam sunmayı hedefleyen Fakültemiz, öğrenci projelerini ve topluluk faaliyetlerini de desteklemektedir. Bu amaçla TÜBİTAK 2209a ve b Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı’na başvuru yapmak isteyen öğrencilerimiz akademik danışmanları tarafından desteklenmektedir. 2021 yılı 2. Dönem başvurularında kabul alan 25 projesi ile Fakültemiz, Üniversitemizin son dönemlerde bu alanda yakalamış olduğu başarıda önemli rol oynamaktadır. Ayrıca projelerini bu şekilde yapma ve geliştirme imkanı yakalayan öğrencilerimiz TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları, TEKNOFEST, Genç Beyinler Yeni Fikirler gibi önemli yarışmalarda dereceye girme imkanı yakalayarak bizleri gururlandırmışlardır. Fakültemiz bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci topluluklarımızın (başlıcaları Bilişim Topluluğu, IEEE MSKÜ Öğrenci Topluluğu, Malzeme Topluluğu, Yapı Topluluğu, Yer Bilimi Topluluğu olmak üzere) düzenledikleri Kariyer Günleri, seminerler, teknik geziler, Teatalks gibi sosyal etkinliklere de destek verilmektedir.

Fakültemizde Lisans programlarına ek olarak Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yer alan Biyoinformatik Anabilim Dalı, Dijital Oyun Tasarımı ve Teknolojileri Anabilim Dalı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı, Maden Mühendisliği Anabilim Dalı, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Anabilim Dalı, Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Teknolojileri Anabilim Dalı ile Yapay Zeka Anabilim Dalı yüksek lisans ve/veya doktora programları bulunmaktadır.

Fakültemizde birçoğu doktorasını ulusal ve uluslararası düzeyde kabul gören üniversitelerde tamamlamış, alanında yetkin, deneyimli, genç, dinamik akademisyenlerden oluşan bir eğitim kadrosu bulunmaktadır. Fakülte kadrosunda 15 Profesör, 17 Doçent, 32 Dr. Öğretim Üyesi, 8 Öğretim Görevlisi, 25 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 97 öğretim elemanı ile 19 idari personel görev yapmaktadır.

Ailemize yeni katılan ve mevcut öğrencilerimize Mühendislik Fakültesine Hoşgeldiniz diyerek eğitim-öğretim hayatlarında başarılar diliyor, yemyeşil kampüsümüzde keyifli, mutlu ve başarılı bir üniversite hayatı diliyorum.

Sevgi ve selamlarımla

Prof. Dr. Pınar Doğan
Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili
>